Koronawirus zbiera żniwo. Odwołano imprezy masowe

koronawirus imprezy masowe

Premier Mateusz Morawiecki przekazał we wtorek informację o odwołaniu wszystkich imprez masowych na terenie kraju. Powodem – koronawirus.

Wirus przemieszcza się w zastraszającym tempie. O jego sile najbardziej w Europie przekonali się Włosi, gdzie cały kraj został oznaczony jako tzw. „czerwona strefa” – granice zostały zamknięte, odwołano wyloty i przyloty do kraju. Odwołano też wszystkie wydarzenia sportowe. Teraz podobne działania prewencyjne podejmuje Polska. U nas potwierdzono jak dotąd 18 przypadków zachorowania na koronawirusa.

Imprezy masowe, wedle ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych, dzielą się na artystyczno-rozrywkowe lub sportowe. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, mają charakter artystyczny, rozrywkowy – są to m.in. koncerty. Impreza masowa sportowa to przede wszystkim wszelkie mecze, organizowane na stadionach czy w halach. Za ich bezpieczeństwo przede wszystkim odpowiada jej organizator. Organem wydającym zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia imprezy masowej.

Odwołane zatem zostają wszelkie koncerty czy wydarzenia sportowe, w tym m.in. spotkania PKO BP Ekstraklasy. Oprócz tego, Polska prowadzi kontrole sanitarne na granicach. 22 pojazdy – busy i autokary – zostały do północy skontrolowane w punktach kontroli sanitarnej na przejściu granicznym z Niemcami w Jędrzychowicach (Dolnośląskie). Według Służby Granicznej żaden z kontrolowanych pasażerów nie miał objawów koronawirusa.

Więcej aktualności TUTAJ.

Wyjazd do Wielkiej Brytanii a Brexit. Nowe zasady migracji