Świadectwo energetyczne wymagane przy sprzedaży mieszkania. Nowy wymóg

świadectwo energetyczne

Właścicieli nieruchomości wkrótce obejmie nowy wymóg, niezbędny do przeprowadzenia transakcji sprzedaży. To konieczność posiadania świadectwa energetycznego.

Nadchodzące zmiany w regulacjach prawnych na rynku nieruchomości dokonają się na wielu płaszczyznach. Ostatnio pisaliśmy o nowym podatku od nieruchomości, który obejmie najbogatszych. Wkrótce wejdą w życie również nowe przepisy, które na wszystkich właścicieli mieszkań nałożą obowiązek posiadania świadectwa energetycznego. Regulacja będzie obowiązywać od 28 kwietnia 2023 r.

Dotychczas świadectwa energetyczne wymagane były wyłącznie w przypadku domów jednorodzinnych. Od 28 kwietnia 2023 r. taki dokument będzie musiał posiadać również każdy właściciel mieszkania.  To oznacza problem dla tych właścicieli nieruchomości, którzy posiadają lokal w starszych blokach. O ile w nowym budownictwie świadectwo energetyczne jest standardem, o tyle w przypadku bloków z wielkiej płyty próżno szukać takiego dokumentu.

Nowa regulacja sprawia, że w przypadku kiedy właściciel nieruchomości będzie chciał ją zbyć, będzie musiał załączyć do aktu notarialnego w.w. świadectwo energetyczne. Nad skompletowaniem tego dokumentu do sprzedaży ma czuwać notariusz. Jeśli sprzedający nie przedstawi wymaganego dokumentu, notariusz będzie musiał pouczyć go o możliwej karze grzywny. Ustawa nie wskazuje jej górnej granicy.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Koszt wydania świadectwa energetycznego w przypadku domów jednorodzinnych wynosi około 1000 zł. Właściciele mieszkań za taką usługę zapłacą 300-700 zł.

Kancelaria prawna Warszawa

Więcej aktualności TUTAJ —>