Nowy podatek od nieruchomości. Obejmie najbogatszych

Rząd planuje wprowadzenie nowego podatku od nieruchomości. Nowe przepisy mają ograniczyć możliwość masowego skupowania mieszkań.

– Będziemy starali się ograniczyć nabycia więcej niż jednej nieruchomości jednorazowo, ewentualnie będzie wyższy podatek przy nabyciu mieszkania kolejnego — zapowiedział w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do pomysłu opodatkowania dodatkowych mieszkań. Wykluczył wprowadzenie podatku katastralnego.

Minister poinformował, że rząd pracuje nad nowymi regulacjami, które będą chronić rynek nieruchomości przed masowym skupowaniem mieszkań. Polegać mają na ograniczeniach w nabyciu – prawdopodobnie poprzez konieczność zapłaty wyższego podatku przy nabywaniu kolejnej nieruchomości.

Kogo obejmą nowe przepisy?

Nowe przepisy mają być wymierzone w duże fundusze inwestycyjne, które skupują setki mieszkań. Obejmą również te podmioty, które posiadają w swej własności sześć, siedem, osiem lokali. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki: „Jeżeli ktoś kupił już siedem czy osiem mieszkań, to też należy się przyglądnąć temu, bo to znaczy, że jest to osoba zamożniejsza”.

Minister Waldemar Buda, w odpowiedzi na pytanie, z jakimi kosztami podatkowymi będzie wiązało się kupno np. sześciu nieruchomości, wskazał, że „to jest kwestia wysokości procentowej podatku od czynności cywilno-prawnych”. „Jest kilka propozycji, które opisaliśmy, czekamy na decyzję polityczną w tej sprawie” — dodał.

Sytuacja na rynku nieruchomości

Minister został również zapytany, czy rynek nieruchomości w najbliższej przyszłości czeka zapaść. Odpowiedział: „Najgorszy moment mamy w tym momencie, ponieważ mamy najwyższe stopy procentowe”, co sprawia, że ludzie niechętnie sięgają po kredyty. Jak przewiduje, w tym roku może dojść do obniżenia stóp procentowych. Waldemar Buda przypomniał również, że rząd planuje uruchomienie programu Bezpieczny Kredyt 2 proc., polegający na stałej stopie oprocentowania dofinansowanej ze strony państwa. Ma to pobudzić popyt na nieruchomości.

Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. będzie skierowany, w ramach programu „Pierwsze Mieszkanie”, do osób do 45. roku życia, które dotąd nie były właścicielem mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do nich. Maksymalna wartość kredytu wyniesie 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z przynajmniej jednym dzieckiem 600 tys. zł. Budżet państwa będzie przez 10 lat dopłacać do różnicy między stopą kredytu a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

Więcej aktualności TUTAJ.