Podatek katastralny – czym jest i ile wyniesie?

podatek katastralny

Na dziś nie ma oficjalnych informacji ze strony rządu nt. podatku katastralnego. Ten temat często jednak pojawia się w przestrzeni publicznej, a jego wprowadzenie w Polsce jest całkiem możliwe. Czym jest podatek katastralny?

To podatek od wartości posiadanej nieruchomości. Im droższa nieruchomość, tym wyższy podatek trzeba zapłacić. Niedawno jeden z opiniotwórczych polskich portali zasugerował, że rząd planuje wprowadzenie takiego rozwiązania. Przypuszczenia oparto na fakcie, że Ministerstwo Finansów poszukiwało nowych ekspertów do pracy w wydziale podatków majątkowych i analiz prawnych. Wśród obowiązków wymieniano m.in. „przygotowywanie koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin”.

Te doniesienia resort finansów zdementował w lutym 2021 r. Mimo to temat podatku katastralnego często jest poruszany w mediach, dlatego wydaje się, że wprowadzenie nowej daniny jest tylko kwestią czasu.

W krajach europejskich funkcjonują różne sposoby rozliczania podatku, zawsze jednak podstawą wyliczeń jest wartość nieruchomości. W Niemczech taki podatek wynosi około 2% wartości, natomiast w Wielkiej Brytanii przyjęto system progresywny.

Alternatywą może być wprowadzenie podatku od wartości gruntu. Różnica polegałaby na tym, że podstawę opodatkowania istniejącego podatku stanowić będzie wartość gruntu, a nie nieruchomości. Zobaczymy, na którą opcję zdecyduje się rząd.

Jak zmniejszyć podatek katastralny? Skonsultuj się z najlepszymi ekspertami. Prawo nieruchomości Warszawa >>>

Abonament RTV a samochód – nieoczywisty obowiązek właścicieli aut