Abonament RTV a samochód – nieoczywisty obowiązek właścicieli aut

abonament rtv a samochód

Radioodbiornik jest obecny w niemal każdym samochodzie. To oznacza, że każdy właściciel auta powinien uiszczać abonament RTV.

Abonament RTV a samochód. Obowiązek ten dotyczy każdego posiadacza samochodu. Pewien przywilej dotyczy osób niebędących przedsiębiorcami. Te muszą zapłacić abonament tylko raz – za radioodbiornik lub telewizor znajdujący się w ich domach. Wtedy nie muszą uiszczać dodatkowej opłaty za radio w samochodzie. W przypadku, gdy właściciel firmy zarejestruje auto na prowadzoną działalność, musi uiścić oddzielnie abonament RTV.

Abonament RTV a samochód. Ile wynosi? Nie jest to stała opłata i zmienia się każdego roku. Wysokość abonamentu jest regulowana rozporządzeniem. Aktualnie rocznie wynosi on – w przypadku radia – 81 PLN rocznie, z kolei miesięczna rata to 7,50 PLN. Oznacza to, że roczna opłata z góry jest tańsza niż płacenie abonamentu co miesiąc. Kara za niezapłacenie abonamentu RTV wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty oraz wymaga uiszczenia zaległych składek.

Abonament RTV a samochód. W przypadku, gdy auto co najmniej od 3 lat jest zarejestrowane na działalność gospodarczą, brak zapłaty abonamentu będzie skutkować karą wynoszącą 225 złotych + 270 złotych (za 36 miesięcy zwłoki). Weryfikacji odbiorników mogą dokonać kontrolerzy Poczty Polskiej.

Nowy obowiązek właścicieli nieruchomości – deklaracja CEEB

Kancelaria prawna Warszawa