Odszkodowanie za NOP. Pacjent z Mazowsza otrzyma 45 tys. zł

odszkodowanie za nop

Odszkodowanie za NOP. 45. tys. zł otrzyma pacjent z Mazowsza, u którego po zaszczepieniu się przeciwko COVID-19 stwierdzono zespół Guillain-Barré.

Jak wyjaśnił rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, zespół Guillain-Barré to bardzo rzadko występujące zaburzenie nerwów obwodowych, prowadzące do osłabienia lub porażenia mięśni, uwzględnione w charakterystyce szczepionek Vaccine Janssen oraz Vaxzevria. Opinia medyczna potwierdziła, że choroba jest efektem działania niepożądanego szczepionki.

Odszkodowanie za NOP. Wsparcie finansowe osobom, u których stwierdzono tzw. NOP-y, zapewnia Fundusz Kompensacyjny, obsługiwany przez Rzecznika Praw Pacjenta. Każdego dnia rozpatrywane są wnioski i prowadzone postępowania administracyjne zmierzające do ustalenia zasadności przyznania świadczenia i o jego wysokości.

Jak podkreślono w komunikacie rządowym, NOP-y i zainteresowanie Funduszem ze strony pacjentów nie zmienia jednoznacznej oceny, że szczepienia ochronne zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa w walce z COVID-19.

Odszkodowanie za NOP. Przypomnijmy, że od końca grudnia 2020 r. wykonano w Polsce ponad 53,8 mln szczepień przeciw COVID-19. Zgłoszono 18,5 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, co stanowi 0,034 proc. ogółu szczepień. Zdecydowana większość z nich miała jednak bardzo łagodny charakter.

Na czym polega windykacja należności? >>>

Kancelaria prawna Warszawa