Daniel Obajtek zapowiedział obniżki cen paliw

obniżki cen paliw

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział w poniedziałek obniżki cen paliw. Zgodnie z tą zapowiedzią, za litr diesla zapłacimy o 34 gr taniej, a ceny benzyny spadną o 20 gr na litrze.

W poście na Twitterze Daniel Obajtek poinformował, że ceny diesla i benzyny spadną odpowiednio do poziomu 7,55 zł i 6,79 zł za litr. „Działamy zdecydowanie, żeby polscy kierowcy tankowali najtańsze paliwa w Europie” — napisał prezes Orlenu.

Obniżka cen to efekt taniejącej ropy na światowych rynkach i umacniającego się złotego. W związku z tym ceny hurtowe oleju napędowego spadają od środy i w tym czasie poszły w dół o 10 proc. Czyli o 78 gr na litrze. Ropa naftowa, która tydzień temu sięgała szczytów w okolicach 130 dol. za baryłkę, dziś kosztuje 110 dol. Ponadto notowania dolara spadły z poziomu powyżej 4,50 zł do 4,38 zł.

Za nami rekordowy tydzień na stacjach benzynowych. Litr benzyna 95 kosztował średnio 7,05 zł, a litr oleju napędowego 7,94 zł. Ceny paliw są aktualnie o ok. 50% wyższe niż w analogicznym okresie rok temu. Można się spodziewać, że to tylko spotęguje zjawisko inflacji w Polsce.

Obniżki cen paliwa o 20-30 gr mają niewielki wpływ na całokształt sytuacji inflacyjnej. Koszty paliwa wciąż są nieporównywalne do tego, co oglądaliśmy na stacjach przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Ważna zmiana w Polskim Ładzie. Uwaga przedsiębiorcy!

Kancelaria prawna Warszawa