Czy można jeździć na hulajnodze elektrycznej po spożyciu alkoholu?

Czy można jeździć na hulajnodze elektrycznej po spożyciu alkoholu?

Często nas pytacie, czy można jeździć na hulajnodze elektrycznej po spożyciu alkoholu? Opcja powrotu z imprezy tym pojazdem jest kusząca, ale od kilku dni traktuje się ją jako wykroczenie.

Dotychczas hulajnogi elektryczne pozostawały w szarej strefie. Nieuregulowane były przepisy dot. przemieszczania się tym środkiem lokomocji. I nie było wiadomo, jak traktować ich użytkowników – czy bardziej jak pieszych, czy jak kierowców. Dlatego wiele osób pozwalało sobie na podróż e-hulajnogą pod wpływem alkoholu. Do takiego procederu przyznawało się 40 procent użytkowników.

Czy można jeździć na hulajnodze elektrycznej po spożyciu alkoholu? 20 maja 2021 r. wprowadzone zostały zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Od tej pory jazda hulajnogą elektryczną po alkoholu jest traktowana jako wykroczenie. Hulajnogę elektryczną traktuje się tak samo, jak rower. Oznacza to, że korzystając z e-hulajnogi w stanie po spożyciu alkoholu (zawartość alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila) oraz w stanie nietrzeźwości (zawartość alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila), popełnia się wykroczenie z artykułu 87 Kodeksu wykroczeń. Grozi za to kara aresztu lub grzywny.

Pamiętajmy, że sprawdzić trzeźwość kierowców może policja oraz straż miejska. Pozytywny wynik daje tym organom prawo do odholowania pojazdu. Kosztami zostanie obciążony jej użytkownik – nie tylko za odholowanie, ale też przechowywanie. I kolejna bardzo istotna kwestia – jazda pod wpływem alkoholu na hulajnodze elektrycznej nie skutkuje utratą prawa jazdy.

Nowe przepisy mają zastosowanie nie tylko do hulajnóg, ponieważ objęte nimi zostały również elektryczne deskorolki czy pojazdy typu sagway. Poruszanie się nimi pod wpływem alkoholu wiąże się z podobnymi konsekwencjami.

Loteria Narodowego Programu Szczepień. Milion zł dla zwycięzcy

Kancelaria prawna Warszawa