Obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC dla właścicieli dronów

dron ubezpieczenie oc

Właściciele dronów zostaną zobowiązani do wykupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Projekt ustawy przygotowuje Ministerstwo Infrastruktury. Brak ubezpieczenia będzie się wiązać z nałożeniem kar.

Dron ubezpieczenie OC. Nowelizacja ma unowocześnić przepisy i dostosować je do przepisów Unii Europejskiej. Uregulowane zostaną zasady, wedle których będzie można ubiegać się o uprawnienia pilota drona. Zgodnie z projektem nowelizacji, o takie uprawnienia mogłyby się starać osoby, które ukończyły 14 lat. Oprócz tego mają zostać wprowadzone pewne klasyfikacje lotów, do których używane są drony.

Istotną zmianą jest chęć wprowadzenia konieczności zakupu ubezpieczenia OC przez posiadaczy drona. Analogicznie jak w przypadku OC samochodowego, każdy pilot bezzałogowego statku powietrznego zobowiązany byłby do wykupienia ubezpieczenia na wypadek dokonanych przez siebie szkód podczas lotów. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC miałaby wynieść równowartość 3000 SDR, czyli ok. 17 tys. zł. Brak OC będzie się wiązać z nałożeniem kary w wysokości 2 tys. zł.

Przypomnijmy, że aktualnie każda osoba, która chce latać dronem, musi przejść obowiązkowe szkolenie i zdać test online w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Wkrótce znikną papierowe paragony. Czas na e-paragon

Kancelaria prawna Warszawa