2500 euro dla każdego, kto zezłomuje auto na rzecz roweru elektrycznego

dopłata do roweru elektrycznego

Rządy największych mocarstw coraz odważniej dążą w kierunku pełnej ekologizacji. Tym razem na ciekawy pomysł wpadli Francuzi. Jeśli ktoś zdecyduje się zezłomować stare auto i przesiąść się na rower elektryczny, otrzyma od rządu dofinansowanie w wysokości 2500 euro.

Dopłata do roweru elektrycznego. Idea zrównoważonego rozwoju i dążenie do większej ekologizacji to jedne z największych wyzwań współczesnego świata. Rządy krajowe prześcigają się w pomysłach jak sprawić, by ograniczyć emisję spalin. Zgromadzenie Narodowe, czyli izba niższa francuskiego parlamentu, przyjęło już poprawkę do ustawy klimatycznej, która ma pozwolić na dopłatę do roweru elektrycznego.

W ramach tej poprawki przewidziano dofinansowanie 2500 euro dla każdego obywatela, który zezłomuje stare auto i wyrazi wolę poruszania się rowerem elektrycznym. Takie środki mają pozwolić na zakup roweru elektrycznego wysokiej klasy. W ten sposób francuski rząd chce zachęcić ludzi do porzucenia samochodów na rzecz transportu bardziej ekologicznego. Nie jest to zresztą pierwszy krok Francuzów w tym kierunku. W maju 2020 roku nad Sekwaną uruchomiono program, który pozwala na darmowe naprawy jednośladów.

Dopłata do roweru elektrycznego. Francuzi nie są pionierem, jeśli chodzi o taki pomysł. W Finlandii każdy obywatel może liczyć na 1000 euro, jeśli zezłomuje auto i wyrazi chęć poruszania się jednośladem. Podobne rozwiązania ponoć rozważa się na Litwie. Widać więc, że w społeczeństwach europejskich powoli rodzi się nowy trend.

Dopłata do roweru elektrycznego. Jak na podobne rozwiązania zapatrują się rządzący w Polsce? W marcu 2020 roku posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosili interpelację w tej sprawie. Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu stwierdził wówczas, że obecnie rząd skupia się na dofinansowaniu transportu zbiorowego. Nie planowano wtedy wprowadzenia takich rozwiązań dla indywidualnych uczestników ruchu. Ale może wkrótce to się zmieni?

Zakaz sprzedaży państwowej ziemi. Prezydent podpisał nowelizację >>

Kancelaria prawna Warszawa >>>