Czy pracodawca wie, że nie jestem zaszczepiony? Wkrótce się dowie

czy pracodawca wie że nie jestem zaszczepiony

Rząd chce wprowadzić przepisy, które dadzą pracodawcom możliwość sprawdzenia, czy pracownik jest zaszczepiony.

Czy pracodawca wie, że nie jestem zaszczepiony? Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w TVN24, że rząd wkrótce dostarczy pracodawcom narzędzia, mające zapewnić bezpieczne środowisko pracy. Jednym z nich ma być uprawnienie do weryfikacji, czy pracownik przyjął szczepienie przeciwko COVID-19.

– W tej chwili prowadzimy wewnętrzne konsultacje z różnymi resortami, jaki powinien być konkretny kształt tych przepisów. Mam nadzieję, że w poniedziałek, czy w przyszłym tygodniu będziemy mogli o tym dyskutować na Stałym Komitecie Rady Ministrów albo być może również na Radzie Ministrów – poinformował.

Czy pracodawca wie, że nie jestem zaszczepiony? Wychodzi więc na to, że już wkrótce pracodawcy będą mogli sprawdzać, który pracownik jest zaszczepiony. A to z kolei pozwoli na przesunięcie niezaszczepionej osoby do innych obowiązków. Pracownik, aby wykazać, że jest zaszczepiony, będzie zobowiązany okazać pracodawcy certyfikat covidowy. Oprócz tego, pracodawca ma otrzymać możliwość wymagania od osób ubiegających się o pracę informacji o szczepieniu, przebyciu choroby COVID-19 lub wyniku aktualnego testu diagnostycznego.

Jak informował niedawno portal money.pl, innym pomysłem na motywowanie do zaszczepienia się jest wprowadzenie bezpłatnego urlopu dla niezaszczepionych. Ustawa ma pozwalać również na przenoszenie w obrębie firmy pracowników niezaszczepionych i takich, którzy COVID-19 nie przeszli. To również może wpłynąć na niższe wynagrodzenie takiego pracownika.

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią >>>

Kancelaria prawna Warszawa >>>