Czarna skrzynka w samochodzie. Nowy wymóg od 6 lipca

czarna skrzynka w samochodzie

Czarna skrzynka w samochodzie. Zgodnie z nowym rozporządzeniem UE, od 6 lipca w każdym aucie poruszającym się po terenie UE będzie musiała być zainstalowana czarna skrzynka.

Oczywiście określenie „czarna skrzynka” nie obliguje kierowcy do posiadania w samochodzie stricte czarnej skrzynki. Czarna skrzynka to ogólnie rzecz biorąc system, który ma kontrolować zachowanie kierowcy i auta w czasie jazdy. W tym między innymi sprawdzać, z jaką prędkością poruszał się pojazd, czy wszyscy mieli zapięte pasy – ale też czy sprawne były hamulce albo poduszki powietrzne.

W praktyce ma to znacząco podnieść bezpieczeństwo na drogach, ale też pomóc w ustaleniu przyczyn wypadku. Na pewno przyda się firmom ubezpieczeniowym.

To nie jedyna zmiana, która czeka kierowców aut od 6 lipca. Oprócz czarnej skrzynki, nowością ma być system ISA, czyli inteligentny asystent prędkości. System ISA kontroluje prędkość i powiadamia kierowcę, jeśli ten nie stosuje się do zasad na drodze.

To kolejny krok, po zmianach w taryfikatorze mandatów, aby zapewnić większe bezpieczeństwo na drogach. Jednocześnie przypomnijmy, że od 17 września również i w tym zakresie czeka nas znacząca zmiana. Tego dnia wejdzie w życie przepis, wedle którego za niektóre powtórzone w ciągu dwóch lat wykroczenia trzeba będzie zapłacić podwójnie. Dotyczy to m.in. przekroczenia limitu prędkości o ponad 31 km/h, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy też wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór. W takich przypadkach, przy recydywie, policjant naliczy mandat pomnożony razy dwa.

Odszkodowanie za NOP. Pacjent z Mazowsza otrzyma 45 tys. zł

Kancelaria prawna Warszawa