Co grozi za posiadanie narkotyków?

co grozi za posiadanie narkotyków

Posiadanie niewielkiej ilości narkotyków jest przestępstwem o małej wadze, w związku z czym grożą za nie mniejsze sankcje.

W przypadku posiadania posiadania niewielkiej ilości narkotyków, nie większej niż np. kilka gram marihuany, grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do roku. Sądy zwykle orzekają jednak karę ograniczenia wolności w postaci kilku miesięcy wykonywania pracy społecznej albo karę kilku miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby od 2 do 5 lat. Jeżeli osoba posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków, wówczas kara pozbawienia wolności wyniesie od 6 miesięcy do 8 lat.

W przypadku posiadania niewielkiej ilości narkotyków, istnieje również szansa na warunkowe umorzenie postępowania karnego, którego warunkiem jest niekaralność oskarżonego za jakiekolwiek przestępstwo umyślne. Sprawca musi również wówczas zapewnić, że będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni już przestępstwa, a także przyznać się do winy.

Durczok nie trafi do aresztu, ale grozi mu 12 lat więzienia