12 tysięcy na dziecko. Dziś rząd zajmie się ustawą

12 tysięcy na dziecko

Dziś rząd ma zająć się projektem ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym.  Ustawa przewiduje dodatek w wysokości 12 tys. złotych na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie.

Świadczenie dotyczy rodzin z dziećmi i będzie wypłacane ratalnie od ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia. Ustawa wejdzie w życie najprawdopodobniej od 1 stycznia 2022 roku.

“Rząd wspiera polskie rodziny w wychowaniu dzieci. Dlatego, w ramach Polskiego Ładu, powstał program Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To dodatkowe 12 tysięcy złotych, które rodzice będą mogli wydać wedle własnego uznania. To również kolejny krok na drodze do poprawy życia Polaków i dobra inwestycja w polską rodzinę” – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

12 tysięcy na dziecko. Początkowo rządzący chcieli, aby świadczenie wypłacano w wysokości 500 zł miesięcznie, jednak resort rodziny zdecydował się na inne rozwiązanie. Rodzice będą mogli samodzielnie wskazać, czy kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy.  Środki będzie wypłacał ZUS na wniosek osoby uprawnionej. Decyzja nie jest zależna od wysokości dochodów rodziny.

12 tysięcy na dziecko. Projekt ustawy zakłada też wsparcie dla rodziców dzieci nieobjętych nowym świadczeniem, chodzących do żłobka. W ich przypadku świadczenie ma wynieść 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna nie więcej jednak niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Kasa fiskalna 2021. Kto nie musi mieć kasy fiskalnej?

Kancelaria prawo nieruchomości >>>