Żywność drożeje na potęgę. Z jakiej przyczyny?

inflacja

GUS podał, że inflacja w październiku 2019 r. wyniosła 2,5 proc. Osoby przeciętnie zarabiające mogą jednak w znacznie większej mierze odczuć wzrost cen najpopularniejszych produktów. Choć wskaźnik procentowy inflacji wydaje się niewysoki, to rzeczywistość jest zgoła odmienna.

Jak można przeczytać w „Rzeczpospolitej”, wysokość inflacji zależy przede wszystkim od tego, na co wydajemy pieniądze. Dziennik przeprowadził eksperyment, który wykazał, że średni wzrost cen w przypadku czteroosobowej rodziny wyniósł 5,3 proc. Wartość koszyka sięgnęła 1250,39 zł.

Trudno jednoznacznie ocenić wysokość inflacji, ponieważ trzeba porównać ze sobą różne produkty. Np. cytryny w rok potaniały o 23 proc., masło o 14, a pomarańcze o 4 proc., ale z drugiej strony znacznie popularniejsze produkty podrożały. Najbardziej ziemniaki, za które w tym roku trzeba płacić o prawie 100 proc. więcej. O 73,4 proc. droższa jest herbata, o 26,1 proc. cukier, chleb o prawie 11, a szynka o 8,6 proc.

Wprawdzie dane GUS uwzględniają wzrosty cen żywności, ale zestawiają produkty najpopularniejsze z tymi, po które sięgamy rzadziej. Suma summarum, w październiku br. ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 6,1 proc. rok do roku.

Indywidualne Konta Emerytalne zastąpią OFE