Zmiany w ruchu drogowym 2021 r. Co się zmieni w przepisach?

zmiany w ruchu drogowym 2021

Zmiany w ruchu drogowym wejdą w życie 1 czerwca 2021 r. Co się zmieni w przepisach dla kierowców? Nowe obowiązki czekają nie tylko posiadaczy samochodów.

Uwaga kierowcy – zmiany w ruchu drogowym 2021 r. – od 1 czerwca trzeba będzie ustępować pierwszeństwa pieszym. I to nie tylko tym, którzy już znajdują się na pasach, ale także tym, którzy się do nich zbliżają. Celem jest większe bezpieczeństwo pieszych i zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych potrąceniem. Istotna uwaga – zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych powiązano z obowiązkiem zachowania szczególnej ostrożności przez samych pieszych, łącznie z nieużywaniem telefonu. Dotyczy on korzystania z telefonów komórkowych oraz „innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska”. W skrócie: w trakcie przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu i podobnych urządzeń, a zamiast tego skupić się na bezpiecznym przejściu.

Istotna zmiana w Prawie o ruchu drogowym dotyczyć będzie także dozwolonych prędkości. Od 1 czerwca 2021 r. przewidziano ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia. Ponadto niedozwolone będzie „siedzenie na zderzaku”, czyli zbyt bliskie podjeżdżanie do samochodu jadącego przed nami. W realiach autostradowych nierzadko takie zachowanie prowadzi do kolizji. Po zmianach, na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosić będzie połowę wartości aktualnej prędkości. To znaczy, że jadąc 140 km/h, kierowca musi utrzymać minimum 70 metrów odstępu od poprzedzającego pojazdu. Jadąc 100 km/h – 50 metrów.

BRAK COCA-COLI W MCDONALD’S. KOLEJNE ŻNIWO PODATKU CUKROWEGO

Więcej aktualności >>>