Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 28 czerwca

zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy prawdopodobnie zostanie przedłużony do 28 czerwca – poinformował PAP Stanisław Szwed, wiceminister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Przypomnijmy – dodatkowy zasiłek został wprowadzony w związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół. Skorzystać z niego mogą rodzice, którzy nie są w stanie zapewnić dzieciom opieki przez nianie lub opiekunów dziennych, a także ci rodzice i opiekunowie, którzy pomimo otwarcia takiej placówki nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.

Zasiłek miał być przyznawany do 14 czerwca, jednak trwają prace legislacyjne, by przedłużyć go do 28 czerwca, czyli do zakończenia roku szkolnego. „Jednocześnie rozporządzenie to daje upoważnienie Radzie Ministrów, aby można było rozszerzyć przyznawanie zasiłku opiekuńczego o kolejne miesiące – w przypadku wakacji chodziłoby o żłobki i przedszkola” – tłumaczył Szwed.

Jak wiadomo, od 6 maja rząd umożliwił otwarcie placówek opieki nad dziećmi, ale nie ma takiego obowiązku. Nie ma też przymusu posyłania do nich dzieci – to dobrowolna decyzja rodziców. Od dziś także w szkołach podstawowych są organizowane zajęcia dla klas I-III. Jednocześnie nadal ma się odbywać nauka zdalna.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał na takich samych zasadach, jak dotychczas.  Wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki. Wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Więcej aktualności TUTAJ.

Twoja firma ma problemy z płynnością finansową? Skorzystaj z windykacji >>>

Jest zgoda na organizację wesel. Znamy szczegóły