Zarobki cudzoziemców. Obcokrajowiec zarobi więcej niż Polak

zarobki cudzoziemców

Od 2022 r. cudzoziemcy, którzy będą ubiegać się o kartę pobytu i pozwolenie na pracę w Polsce, będą zarabiać co najmniej 3010 PLN miesięcznie. Nawet w przypadku umów na część etatu. Oznacza to, że Polak zatrudniony na pół etatu za minimalną krajową dostanie w 2022 r. 1505 zł brutto, a cudzoziemiec – dwa razy więcej.

Zarobki cudzoziemców. Projekt ustawy przewiduje, że cudzoziemca chcący podjąć pracę w Polsce zarobi przynajmniej 3010 zł miesięcznie. I to niezależnie od rodzaju umowy czy wysokości etatu, bo zasada wypłacania płacy minimalnej dotyczy również umów zlecenia. I pracodawca, niezależnie od wykonanej przez obcokrajowca pracy, będzie musiał taką kwotę wypłacić. W związku z tym, obcokrajowiec np. pracujący na pół etatu otrzymywałby w 2022 wynagrodzenie w wysokości 3010 zł brutto, a Polak tylko 1505 zł brutto.

Zarobki cudzoziemców. Rząd uzasadnia ustawę stwierdzeniem, że cudzoziemcy nie są u siebie i dlatego muszą mieć zagwarantowane minimum socjalne na przeżycie. Z pewnością nie jest to przekonująca argumentacja, dlatego przyczyn podpisania ustawy można szukać gdzie indziej. Tajemnicą poliszynela jest, że pracodawcy lub agencje pracy zatrudniały do tej pory cudzoziemców w niepełnym wymiarze czasu pracy głównie po to, by zaoszczędzić na ZUS-ie. Proceder ten, dzięki nowym przepisom, ma zostać wyhamowany.

Zarobki cudzoziemców. Polscy pracownicy mogą poczuć się pokrzywdzeni z tytułu nierównych płac. Należy jednak pamiętać, że ci, którzy zdecydują się pozwać pracodawcę, mogą w prosty sposób przegrać sprawę. Wystarczy argumentacja, że to nie pracodawca reguluje kwestię wynagrodzeń, lecz zmusza go do tego ustawa.

Urzędy pracy wydają rocznie setki tysięcy zezwoleń na pracę sezonową dla cudzoziemców w Polsce, ale aż 60-70 proc. spośród tych osób nie pojawia się później u pracodawców. W różnych celach wykorzystują dokument, np. by dalej migrować. Albo po prostu podejmują pracę ‘na czarno’. Czy nowe regulacje ukrócą ten proceder?

Fałszywy paszport covidowy. Coraz więcej aktów oskarżenia >>>

Prawo nieruchomości Warszawa >>>