Zapadł wyrok ws. ataku na autokar BVB

zamach bvb

Siergiej W., zamachowiec, który usiłował zamordować piłkarzy Borussii Dortmund, został skazany przez sąd przysięgłych w Dortmundzie na 14 lat więzienia.

Napastnik odpalił trzy ładunki wybuchowe w czasie przejazdu autobusu wiozącego ekipę Borussii Dortmund na mecz Ligi Mistrzów z AS Monaco, 11 kwietnia 2017 r. Motywem zamachowca był spadek akcji BVB na giełdzie w wyniku śmierci jej członków, co miało mu przynieść znaczną sumę pieniędzy. W wyniku zamachu poszkodowany został piłkarz Borussii, Marc Bartra. Szoku akustycznego doznał jeden z policjantów, dziś niezdolny do służby.

Urodzony w Rosji Niemiec przyznał się do skonstruowania bomb, ale zaprzeczył, że celem jego działania miało być pozbawienie życia pasażerów autobusu. To samo zakładała linia obrony – że zamachowiec powinien odpowiadać wyłącznie za podłożenie ładunku, a nie za zamiar pozbawienia życia 28 osób. Sąd nie dał wiary tej argumentacji.

11 kwietnia 2017 r. w drodze z hotelu przy autokarze zespołu BVB eksplodowały trzy ładunki wybuchowe ukryte w krzakach. W pobliżu tego miejsca odnaleziono trzy listy, które sugerowały udział islamskiego ugrupowania terrorystycznego w zamachu, jednak nie znaleziono na to dowodów.

Co dla Ukrainy oznacza stan wojenny?