Niespodziewany zapis w nowym rozporządzeniu o obostrzeniach

zakaz zgromadzeń

W rozporządzeniu dot. nowych obostrzeń związanych z trzecią falą epidemii koronawirusa znalazł się istotny zapis, o którym nie wspomniał ani premier Morawiecki, ani minister Niedzielski. Jak się okazuje, jedną z nowych restrykcji jest zakaz zgromadzeń.

Nowe rozporządzenie w sprawie obostrzeń opublikowano w czwartkowy wieczór 25 marca w Dzienniku Ustaw. Od soboty na terenie całej Polski zamknięte będą zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a także przedszkola i żłobki. Zamknięte będą także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. Nowym limitem objęto uczestnictwo w nabożeństwach kościelnych. W kościele może przebywać maksymalnie 1 osoba na 20 mkw przy zachowaniu odległości min. 1,5 m.

O nowych restrykcjach poinformowali w trakcie czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Nie wspomnieli, że wprowadzony zostaje także zakaz zgromadzeń.

Zakazano zarówno organizacji, jak i udziału w takowych przedsięwzięciach. „Do odwołania zakazuje się organizowania i udziału w innych niż określone w ust.1 zgromadzeniach, w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju”. Mało tego, zakaz zgromadzeń dotyczy również prywatnych domostw (§26).

Przypomnijmy, że według art. 57 konstytucji „każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich” a „ograniczenie tej wolności może określać ustawa”. Zakaz zgromadzeń jest zatem niezgodny z konstytucją.

Bony żywnościowe – nowy pomysł rządu na wsparcie branży gastronomicznej

Więcej aktualności >>>

Prawo nieruchomości Warszawa