VAT od towarów z AliExpress i eBay’a. Jest projekt ustawy

vat aliexpress

Od 1 lipca 2021 r. towary wysyłane w paczkach klientom mieszkającym w Unii Europejskiej będą opodatkowane. I to niezależnie od ich wartości. Zmiana znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy o VAT i innych ustaw.

Ustawa ma wdrożyć w polskim systemie prawnym tzw. unijny pakiet VAT e-commerce, którego celem jest uszczelnienie poboru podatku od transgranicznego handlu elektronicznego pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami. Dziś sytuacja wygląda tak, że unijny fiskus często nie otrzymuje podatku od towarów, które klienci z UE zamawiają z krajów trzecich za pośrednictwem takich platform jak: AliExpress, Wish, Amazon czy eBay. Dzieje się tak, ponieważ w większości krajów UE import towarów w przesyłkach o wartości do 22 euro jest zwolniony z VAT. Mniej uczciwi handlarze nie odprowadzają podatku również od droższych paczek, zaniżając ich wartość.

W całej Unii zwolnienie z VAT dla paczek o wartości do 22 euro ma zniknąć. Każdy towar zakupiony spoza UE będzie więc opodatkowany, a podatek zostanie odprowadzony do unijnego fiskusa. Będzie pobierany od kupującego albo już przy zakupie przez platformę internetową, albo przy dostawie przez firmę kurierską bądź pocztę. Odpowiedzialność za wdrożenie systemu podatkowania spoczywać ma na właścicielach platform sprzedażowych.

Więcej aktualności TUTAJ.

Prezydent zaproponował zmiany w ustawie o aborcji