Prezydent zaproponował zmiany w ustawie o aborcji

ustawa o aborcji

Andrzej Duda przygotował projekt ustawy o aborcji. Ma być dopuszczalna w przypadku tzw. wad letalnych, ale nie w przypadku diagnozy zespołu Downa.

Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu noweli ustawy o planowaniu rodziny, który uwzględniając wskazania TK przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych – oświadczył prezydent Andrzej Duda. Przyznał, że rozumie obawy kobiet związane z orzeczeniem TK.

Projekt przewiduje „wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne”.

Jeśli ustawa wejdzie w życie, ponownie będą istnieć trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka.

W całej Polsce odbywają się masowe demonstracje przeciw decyzji Trybunału. Ostrej krytyce poddano także PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Na piątek na godz. 17 zaplanowana jest wielka demonstracja w Warszawie, w której mają wziąć udział protestujący z całej Polski.

Więcej aktualności TUTAJ.

Podstawa prawna dla mandatów za brak maseczki. Sejm przyjął ustawę