Trzeci etap odmrażania gospodarki. Kolejne zmiany od 18 maja

trzeci etap odmrażania gospodarki

Premier poinformował, jak będzie wyglądał trzeci etap znoszenia obostrzeń w związku z walką z koronawirusem.  Otwarte zostaną m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Już od poniedziałku 18 maja do życia wrócą zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Oprócz tego, swoje usługi na ponownie będą mogły świadczyć restauracje, kawiarnie i bary, również pod pewnymi obostrzeniami. W transporcie publicznym zajętych będzie mogło być 30 proc. miejsc siedzących i stojących.

Rozmrożenie dotyczy też uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Od 25 maja ma zostać uruchomiona opieka nad dziećmi. Dostępne też będą konsultacje dla maturzystów i ósmoklasistów, a od 1 czerwca umożliwione zostaną konsultacje wszystkim uczniom.

Premier zasugerował, by klienci umawiali się na wizyty przez internet lub przez telefon na konkretne godziny, aby uniknąć gromadzenia się ludzi w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Z kolei restauracjom zaleca się otwarcie ogródków. – Na świeżym powietrzu, jak mówią nam epidemiolodzy, jest bezpieczniej – tam, gdzie można, w taki sposób będą funkcjonowały te lokale gastronomiczne – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Rozmrożenie gospodarki zostało ogłoszone przez premiera 16 kwietnia. Od tej pory przebiega ono etapami. Nadal obowiązują główne obostrzenia, takie jak utrzymywanie bezpiecznej odległości od ludzi oraz noszenie masek. Bardzo ważna jest dezynfekcja, mycie rąk. „Chciałbym za jakiś czas powiedzieć, że wygraliśmy walkę z koronawirusem” – zakończył swoje wystąpienie premier.

Więcej aktualności TUTAJ.

Popraw płynność finansową firmy i skorzystaj ze skutecznej windykacji >>>

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS już dostępny w PUE