Sprzedaż papierosów niemożliwa od przyszłego roku?

papierosy

Co czwarty Polak sięga codziennie po papierosa. Kupno wyrobów tytoniowych w Polsce może w przyszłym roku stać się niemożliwe.

Od 20 maja 2019 roku ma zostać wdrożony system śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych. Zebrane w ten sposób informacje zostaną udostępnione właściwym organom państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej. Mają pomóc w walce nielegalnym handlem papierosami.

Polska musi dostosować się do dyrektywy Unii Europejskiej, w związku z czym przedsiębiorcy nie będą mogli legalnie sprzedawać papierosów. Pojawia się ryzyko, że w 2019 roku może ich po prostu zabraknąć. Nowe regulacje wymagają skomplikowanego pod względem technicznym i komunikacyjnym procesu. Po wprowadzeniu zmian w prawie, konieczne będzie zarejestrowanie ponad 100 tysięcy punktów sprzedaży detalicznej. W przeciwnym wypadku, kupno papierosów na terytorium Polski może stać się niemożliwe.

Polska Izba Handlu apeluje do premiera, aby projekt systemu został opracowany jak najszybciej. W przeciwnym razie straty poniosą chociażby sklepy, dla których papierosy to istotne źródło zarobku. Wdrożenie nowych zasad jest ważne także dla Skarbu Państwa, bowiem akcyza stanowi dużą część we wpływach do budżetu.

Zanim zapłacisz, otrzymasz paragon