Zamknięto szkoły z powodu koronawirusa. Rodzicom przysługuje zasiłek

co zrobić z dzieckiem jak zamknięto szkoły

Rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół, uczelni i innych placówek oświatowych. Co mogą teraz zrobić rodzice? Odpowiadamy.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej o podjęciu kolejnych środków w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.  Wszystkie szkoły na terenie kraju będą zamknięte od poniedziałku 16 marca. Wcześniej o zamknięciu placówek oświaty zadecydowały władze Poznania.  Co mogą zrobić rodzice, gdy szkoły i uczelnie zostaną zamknięte?

Oczywiście w tej sytuacji można liczyć na niektórych pracodawców, którzy stwarzają możliwość pracy zdalnej. W przeciwnym wypadku, gdy rodzic nie może pracować z domu i musi zająć się dzieckiem, ma prawo do otrzymania zasiłku w standardowej wysokości. Zapewnia je ostatnia ustawa dot. koronawirusa. Wysokość takiego zasiłku jest taka sama, jak zasiłku chorobowego, czyli wynosi 80 proc. podstawy wymiaru. Należy jednak pamiętać, że z tego rozwiązania mogą skorzystać tylko rodzice dzieci do 8. roku życia

Ustawa koronawirusowa przewiduje jednak pulę zaledwie 14 dni, podczas których można otrzymywać zasiłek. Jeśli zostaje ona wyczerpana, obowiązywać zaczynają inne przepisy. Mimo to  nadal będzie istniała możliwość skorzystania z 60-dniowej zwykłej ustawy zasiłkowej. Oprócz tego należy pamiętać, że jeśli epidemia rozrośnie w Polsce, ustawodawca może na to zareagować kolejną ustawą.

O kolejnych krokach, które mają pomóc w walce z koronawirusem, rząd ma powiedzieć jutro i w kolejnych dniach.

Więcej informacji TUTAJ.

Koronawirus zbiera żniwo. Odwołano imprezy masowe