Rekordowy spadek PKB w Polsce. GUS podał dane

spadek pkb

Tak słabo w większości europejskich gospodarek jeszcze nie było. Polska również nie uchowała się przed skutkami COVID-u. PKB w III RP nigdy nie spadło aż tak drastycznie.

Pandemia koronowirusa i lockdown odcisnął się na polskiej gospodarce. Polski PKB spadł w drugim kwartale o 8,2 proc. rok do roku według danych niewyrównanych sezonowo. Taki spadek PKB oznacza największe osłabienie gospodarki od czasu upadku komunizmu w Polsce. Aby odnaleźć większy spadek, niż ten, który nastąpił w drugim kwartale 2020, trzeba się cofnąć aż do 1981 roku, czyli załamania gospodarczego po wprowadzenia stanu wojennego. Jeśli jest coś na pocieszenie, to fakt, że ekonomiści przewidywali spadek o 8,6 proc.

Jak komentuje GUS, „prezentowany szybki szacunek PKB za II kwartał 2020 r. uwzględnia efekty wystąpienia COVID19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom pandemii”. Warto jednak wspomnieć, że w drugim kwartale 2020 mieliśmy mniej dni roboczych, niż w tym samym okresie rok wcześniej. W przypadku, gdy uwzględnimy tę różnicę, spadek PKB to 7,9 proc.

„Prezentowany szybki szacunek spadku PKB za II kwartał 2020 r. uwzględnia efekty wystąpienia COVID-19 i wprowadzenie rządowych środków celem przeciwdziałania skutkom pandemii. Metody i źródła danych wykorzystane do szacunku PKB nie uległy zmianie. W zakresie źródeł danych zostały podjęte działania mające na celu zapewnienie ich kompletności i porównywalności” – czytamy dalej.

Mimo wszystko, Polska wypadła dobrze na tle innych krajów Europy. Tylko Finlandia i Litwa miały mniejsze spadki w drugim kwartale. Na równi z nami jest Szwecja, która jednak nie wprowadzała ograniczeń gospodarki.

Więcej aktualności TUTAJ.

Sprzątaczka zarobi więcej niż urzędnik czy nauczyciel?