Pracownicy powoli wracają do biur. Wytyczne PIP-u

praca w biurze a koronawirus

Coraz więcej firm wraca do normalności. Ale na nowych zasadach sanitarnych. Państwowa Inspekcja Pracy zaprezentowała zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy.

Nadrzędnym celem nadal jest powstrzymanie epidemii koronawirusa. W związku z tym PIP naciska, by pracownicy i pracodawcy byli szczególnie uważni i dokładnie analizowali potencjalne ryzyko. Zwłaszcza że u wielu koronawirus budzi uzasadniony lęk, stres, a także frustrację.

Państwowa Inspekcja Sanitarna sugeruje, że warto w firmach wdrożyć procedury, pozwalające normalnie pracować i jednocześnie zapobiegać możliwości rozprzestrzenienia się koronawirusa. Wymienia następujące środki:

  • oddzielanie stanowisk pracy przegrodami,
  • dbanie o sprawną i wydajną wentylację pomieszczeń pracy,
  • półmaski FFP2 i FFP3, N95 itp.,
  • zmianowość na stanowiskach pracy,
  • zwiększenie czasu trwania i liczby przerw,
  • kierowanie tylko wykwalifikowanych pracowników do wykonania określonej pracy,
  • ograniczony kontakt i bezpieczne posiłki.

Według PIP w pierwszej fazie powrotu do biura, powinniśmy wykonywać jedynie kluczowe prace. Część z nich należy odłożyć na czas, kiedy sytuacja epidemiczna będzie mniej ryzykowna dla pracowników. Oprócz tego, należy pracować zdalnie, oczywiście w miarę możliwości. Ważne jest też, aby zminimalizować obecność w pracy osób trzecich.

Pracownicy powinni siedzieć w bezpiecznych odstępach, a posiłki należy zorganizować w taki sposób, aby jednocześnie w kuchni czy na stołówce przebywała jak najmniejsza liczba osób. Ponadto PIP proponuje zastosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach do biur i hal produkcyjnych.

Oprócz tego, wg inspekcji pracodawcy powinni stworzyć pracownikom możliwość indywidualnego dotarcia do pracy, m.in. poprzez udostępnienie miejsc parkingowych lub miejsca, w którym można bezpiecznie przechowywać np. rowery.

Więcej aktualności znajdziesz TUTAJ >>>

Twoi kontrahenci zwlekają z zapłaceniem faktur? Zleć je do skutecznej windykacji >>>

Będzie jeszcze trudniej o kredyt. Banki zaostrzają zasady