Fiskus z nowym batem na podatników? Wzmożone kontrole skarbówki

podatki za granicą

Ministerstwo Finansów planuje nadanie fiskusowi kolejnych kompetencji. Urząd Skarbowy będzie mógł m.in. wymieniać informacje o podatnikach z innymi krajami. To ciąg dalszy prób uszczelnienia systemu podatkowego.

Polski US będzie wymieniał się danymi o podatnikach z innymi krajami. Jak można przeczytać w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, jako pierwsze będą zbierane dane dot. transgranicznych schematów podatkowych, co ma zostać sfinalizowane 31 października. Celem jest zwiększenie wpływów środków do budżetu państwa. Do kasy ma wpłynąć nawet 555 mln zł rocznie, a do kasy samorządów – 180 mln zł. MF liczy również na to, że inne kraje pójdą w ślady Polski i wdrożą u siebie rozwiązania podobne do JPK VAT, STIR, SENT czy białej listy podatników.

– Chcemy zakończyć przepychanie karuzel z zachodu na wschód i z północy na południe Europy. Im większy będzie dostęp państw europejskich do nowoczesnych rozwiązań, tym większa szansa, że firmy uczestniczące dziś w karuzelach zrezygnują z tego procederu – powiedział w wywiadzie dla „DGP” wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Europejska współpraca w zwalczaniu oszustw podatkowych staje się coraz bardziej realna. Rozmowy o konieczności pogłębienia współpracy w zakresie wymiany narzędzi i informacji były także prowadzone w czasie wizyty prezydenta Francji w Polsce. Ministrowie finansów obu krajów podpisali wspólny list do Komisji Europejskiej, akcentując potrzebę wzmocnienia unijnej współpracy i zwalczania oszustw podatkowych. Jak wspomniał wiceminister finansów Jan Sarnowski, prawdopodobnie w pierwszej kolejności Polska nawiąże współpracę z Czechami i Słowacją.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz W TYM MIEJSCU.

Kolejne ofiary koronawirusa. Liczba zakażonych rośnie