Wzrośnie podatek od nieruchomości. Przedstawiamy stawki maksymalne

podatek od nieruchomości

Podwyższony podatek od nieruchomości w 2021 r. to efekt postępującej inflacji. Przedstawiamy stawki maksymalne.

Obowiązek płacenia podatku od nieruchomości dotyczy każdego, kto posiada jakąkolwiek nieruchomość, niezależnie czy to mieszkanie, dom, działka, garaż etc.. Raz do roku informacja o podatku jest wysyłana przez gminę właścicielowi nieruchomości. Zanosi się na to, że w 2021 r. te listy będą mniej optymistyczne, bowiem będzie do zapłacenia większy podatek.

To efekt dużej inflacji. Opłata każdego roku może być bowiem podwyższona o współczynnik rosnącej inflacji, odnotowany w pierwszym półroczu poprzedniego roku. To oznacza, że 3,9 proc. wzrostu cen przekłada się na 3,9 proc. wzrostu maksymalnych stawek podatku od nieruchomości w roku przyszłym. Urząd skarbowy określił maksymalną dopuszczalną podwyżkę. W przyszłym roku podatki wyniosą:

– w przypadku budynków mieszkalnych – 0,85 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej;

– gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 0,99 zł od 1 m kw. powierzchni;

– budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.- do 24,84 zł od 1 m kw.;

– budynków służących udzielaniu świadczeń zdrowotnych – 5,06 zł m kw.;

Podatek ostatecznie może być niższy, ponieważ kwoty przedstawione powyżej to poziom maksymalny. Żadna gmina nie może go przekroczyć, ale każda może stosować niższe stawki.

Więcej aktualności TUTAJ.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Kiedy przysługuje?