Palacze sfinansują brak zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS? To możliwe

akcyza na papierosy

Czy papierosy mogą mieć coś wspólnego ze składkami ZUS-owskimi? Okazuje się, że tak. Państwo prawdopodobnie nie określi wysokości akcyzy na papierosy dopóki nie będzie jasności co z limitem 30-krotności składek na ZUS – informuje „Rzeczpospolita”.

Kwietniowy plan finansowy państwa zakładał wzrost akcyzy na papierosy o 3 proc. Problem w tym, że od tego czasu budżet nieco się rozsypał. Nadal trwa dyskusja o zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS. Rząd założył, że ten ruch da budżetowi ok. 5 mld zł. Jarosław Gowin, największy przeciwnik zmiany, przekonuje, że osoby dotknięte zmianami „uciekną” na inne formy zatrudnienia, w efekcie czego rząd pięciu miliardów i tak nie zobaczy.

Oprócz tego, w dalszym ciągu nie wiadomo co z tzw. trzynastą emeryturą, obiecywaną przez PiS w kampanii wyborczej. Ten postulat może być wyjątkowo kosztowny – w zeszłym roku program pochłonął ok. 15 mld zł. W obliczu tych niedomówień, modyfikacją dającą dodatkowe środki do budżetu państwa ma być zwiększenie akcyzy. Wpływy z akcyzy w 2020 r. mają ogółem wynieść 74,9 mld zł wobec 71,5 mld zł w tym roku.

Czy można zostać zwolnionym z podatku od spadku?