Opodatkowanie Kościoła i zniesienie jego przywilejów finansowych. Projekt ustawy w Sejmie

opodatkowanie kościoła

Lewica złożyła do Sejmu projekt ustawy o jawności przychodów kościołów i związków wyznaniowych oraz zniesieniu ich przywilejów finansowych. Roczne wydatki z publicznej kasy wynoszą od 1,2 do 1,8 mld zł rocznie.

Lewica postuluje o likwidację Funduszu Kościelnego oraz zniesienie zwolnienia Kościoła z podatku od przychodów z działalności gospodarczej. Ponadto kościelni oficjele musieliby składać deklaracje przychodów pochodzących od państwa oraz spółek publicznych. Jednocześnie podmioty związane ze Skarbem Państwa musiałyby ujawniać finansowanie kościołów.

Oprócz tego na kościoły miałby zostać nałożony zakaz kupowania nieruchomości Skarbu Państwa z bonifikatą lub bez przetargu. W razie jej przyjęcia, zniknęłyby również wyłączenia kościołów spod reżimu ustawy o obrocie ziemią. Zniesione zostałoby także pozwolenie na przekazywanie Kościołowi za darmo ziemi rolnej należącej do Skarbu Państwa. Projekt zakłada również likwidację Funduszu Kościelnego, a składki ubezpieczeniowe duchownych miałby płacić sam Kościół.

Kościół i jego przywileje finansowe to od lat temat grzejący polityków i media. Lewica wielokrotnie kwestionowała tę kwestię i postulowała, by Kościół był przez prawo traktowany jak działalność gospodarcza. Złożony w czwartek projekt ustawy to kolejny krok w drodze do opodatkowania Kościoła. Ale czy to słuszna droga? Zapraszamy do dyskusji na naszym Facebooku.

Więcej aktualności przeczytasz W TYM MIEJSCU.

Windykacja >>>

Wybory 2020. Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?