Odmrożenie gospodarki w Polsce. Rząd podał termin

odmrożenie gospodarki w polsce

Od 19 kwietnia rząd zacznie odmrażać gospodarkę – zapowiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Proces będzie polegać na stopniowym znoszeniu restrykcji.

Gdyby nie restrykcje, „mielibyśmy dzisiaj kilkadziesiąt tysięcy chorych” – stwierdził minister. Na ten moment nie są znane szczegóły odmrożenia gospodarki. Można się jednak domyślać, że jako pierwsze zostaną zdjęte restrykcje dot. limitów osób w sklepach oraz wychodzenia do lasów i innych przestrzeni publicznych. „Decyzje o luzowaniu restrykcji dla gospodarki będą podejmowane w środę i czwartek; najpierw muszą jednak spłynąć dane po świętach” – zapowiedział rzecznik rządu.

Premier Morawiecki zapowiadał początek procesu „powrotu do normalności” już w czwartek. Zapewniał, że plan reaktywacji będzie „bardzo logiczny, uporządkowany, przedyskutowany z ekspertami i od zdrowia, i od gospodarki, i od spraw społecznych”.

Minister Szumowski ocenił, że walka z koronawirusem potrwa rok. „O takich wakacjach, jak do tej pory, możemy zapomnieć” – stwierdził szef MZ. Na ten moment nie ma żadnych przesłanek naukowych, jakoby epidemia miała wygasnąć latem. Tym bardziej że wirus jest obecny w krajach, gdzie aktualnie są dużo wyższe temperatury, niż w Polsce.

Przypomnijmy – pierwsze restrykcje rząd wprowadził 13 marca. Objęły zamknięcie granic, zawieszenie lotów międzynarodowych, ograniczenie działalności centrów handlowych, restauracji, barów i kawiarni, zamknięcie basenów i siłowni). Następne obostrzenia wprowadzone zostały 24 marca (zakaz wychodzenia z domu obowiązywał będzie poza wyjściem do pracy, sklepu, apteki czy na spacer z psem, zakaz gromadzenia się więcej niż dwóch osób, udział w mszach świętych i pogrzebach maksymalnie pięciu osób, ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej). Pogarszająca się sytuacja zmusiła rząd do wprowadzenia kolejnych ograniczeń już tydzień później, 31 marca (przebywanie w sklepie w jednym momencie mniejszej liczby klientów – trzy razy więcej niż jest w nim kas lub stanowisk do płacenia; zakupy w jednorazowych rękawiczkach; zamknięcie sklepów z materiałami budowlanymi w weekendy; ograniczenia dotyczące działalności targowisk).

Więcej aktualności TUTAJ >>>

Złamał kwarantannę i wyszedł po rybę. Teraz przebywa w areszcie