Nowy system emerytalny. Powstaną Pracownicze Plany Kapitałowe

pracownicze plany kapitałowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Tym samym utworzony zostanie prywatny, dobrowolny system gromadzenia oszczędności emerytalnych.

Program dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa pracownika będzie mogła wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia, natomiast pracodawca dopłacać będzie składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc.

Do PPK zostaną zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. Warto zaznaczyć, że osoby zarabiające poniżej pensji minimalnej będą wpłacać 0,5 proc. pensji zamiast 2 proc., bez utraty dopłat po stronie pracodawcy i państwa.

W przypadku, gdy ktoś osiągnie 60. rok życia, będzie mógł wypłacić zgromadzone środki jednorazowo, choć wtedy 75 proc. z nich będzie opodatkowane. Nie będzie opodatkowana w przypadku rozłożenia wypłat na 10-letnie raty. Mało tego, kiedy pracownik skończy 60 lat, będzie mógł wnioskować o wypłatę do 25 proc. środków w przypadku poważnego zachorowania jego, małżonka lub dziecka. Istnieje także opcja wcześniejszego wypłacenia pieniędzy z Pracowniczego Planu Kapitałowego na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu z obowiązkiem zwrotu w ciągu maksymalnie 15 lat.

Niepełnosprawni otrzymają pomoc z podatków