Medyczna marihuana znika z aptek w okamgnieniu

medyczna marihuana

Kilka dni – tyle było potrzeba, by sprzedało się siedem kilogramów medycznej marihuany na polskim rynku – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Spółka Spectrum Cannabis, która jest pionierem tego produktu w Polsce, zapowiada, że suszu będzie więcej.

Każdego dnia przybywa aptek, które chcą sprzedawać produkt, w związku z czym kolejne dostawy marihuany medycznej będą większe. Za dwa tygodnie do obrotu trafi 15‒20 kg suszu, w kolejnych miesiącach jeszcze więcej – informuje Dziennik.

Marihuana medyczna sprzedawana w Polsce zawiera niewielką ilość substancji psychoaktywnej (ok. 19 proc. THC i mniej niż 1 proc. CBD). To produkt zalecany przy leczeniu bólu. Niedługo do obrotu trafią jednak mocniejsze odmiany, z myślą o pacjentach ze stwardnieniem rozsianych i osób odczuwających skutki uboczne chemio- i radioterapii.

Jest jeden minus kuracji marihuaną – cena. Konopie są obecnie oferowane po 65‒70 zł za gram. Dla porównania w Niemczech ta sama ilość kosztuje 100 zł, ale produkt jest w pełni refundowany. Z kolei w Kanadzie za 1 gram produktu trzeba zapłacić ok. 32 zł.

Jaka jest przyczyna tak wysokiej ceny? Przede wszystkim zakaz uprawy medycznej marihuany w Polsce. W obecnej sytuacji, przy braku konkurencji, zagraniczna firma nie ma ograniczenia cenowego. Spółka Spectrum Cannabis podkreśla, że wysoka cena to przede wszystkim efekt obłożenia produktu stawką 23% podatku VAT.

Szybszy zwrot podatku za 2018 r.