Brytyjczycy znaleźli lek na Covid-19. WHO ogłasza przełom

lek na covid

Naukowcy z Wielkiej Brytanii znaleźli lek na koronawirusa. To przełom w walce z pandemią.

Deksametazon z grupy sterydów znacznie zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na Covid-19 – potwierdzili brytyjscy naukowcy. WHO uważa informację za wielki sukces i wyraźne światło w tunelu w drodze do zwycięstwa z koronawirusem. „Jest to pierwsze sprawdzone leczenie, które zmniejsza śmiertelność u pacjentów z Covid-19, leczonych przy pomocy podawania tlenu lub respiratora – oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Brytyjczycy potwierdzili, że środek zmniejsza o jedną trzecią śmiertelność wśród najbardziej chorych pacjentów. Statystycznie na ten moment terapia pozwala uniknąć jednej na osiem śmierci. To duży krok naprzód w poszukiwaniu nowych sposobów leczenia pacjentów z Covid-19.

Deksametazon to niedrogi przeciwzapalny lek steroidowy stosowany m.in. w leczeniu reumatyzmu, alergii i chorób skóry. „Naukowcy udostępnili nam pierwsze informacje na temat wyników badań klinicznych i mamy nadzieję, że w najbliższych dniach przeprowadzimy pełną analizę danych” – napisał w oświadczeniu szef WHO.

W ramach badań 2104 pacjentów otrzymało lek, zaś 4321 standardową opiekę. Po upływie czterech tygodni liczba zgonów wśród pacjentów otrzymujących leki była o 35 proc. niższa wśród osób wymagających respiratora oraz 20 proc. niższa wśród pacjentów wymagających podania tlenu. Lek nie wykazał skuteczności u lżej chorych osób.

Więcej aktualności W TYM MIEJSCU.

Skuteczna windykacja lekiem na kłopoty finansowe firmy >>>

Ile komornik musi zostawić na koncie?