Koszt przeglądu samochodu może wzrosnąć. Rosną ceny utrzymania auta

koszt przeglądu samochodu

Koszt przeglądu samochodu może już niebawem wzrosnąć. O podwyżkę opłat wnioskują właściciele stacji i diagności zrzeszeni w Polskie Izbie Stacji Kontroli Pojazdów.

Od 2004 r. koszt przeglądu samochodu wynosi 99 zł. Po 17 latach opłata może wzrosnąć. Jak podkreślają przedstawiciele Polskiej Izby Stacji Kontroli, pensja minimalna wzrosła na przestrzeni tego czasu o ponad 240 proc., a w przyszłym roku ma być jeszcze wyższa.  – Będziemy chcieli rozmawiać z Ministerstwem Infrastruktury, żeby wprowadzić mechanizm, który będzie uzależniał wysokość opłat za badania techniczne od obiektywnych kryteriów, a jednocześnie dostosowywał stawki za badania do aktualnych realiów gospodarczych. W naszej ocenie uczciwa stawka za badanie techniczne samochodu osobowego powinna wynosić 150 zł netto – tłumaczy w rozmowie z „Auto Światem” Marcin Barankiewicz, prezes PISKP.

Uzależnienie kosztu przeglądu od wskaźnika inflacji

Jak dodaje, koszt przeglądu samochodu powinien być zależny od wskaźnika inflacji za poprzedni rok. Według propozycji przedstawicieli PISKP, przegląd rejestracyjny miałby podrożeć o blisko 90 proc. do 184,50 zł. Cena miałaby podlegać automatycznej waloryzacji. Innym pomysłem jest zapisanie w ustawie kwoty bazowej za przegląd jako np. 7 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Owa kwota odpowiadałaby wartości za badanie techniczne samochodu osobowego, które przeprowadzane są najczęściej. Od kwoty bazowej byłyby następnie naliczane opłaty za inne badania.

W przypadku, gdy Ministerstwo Infrastruktury zaakceptuje propozycję PISKP koszt przeglądu samochodu wyniósłby ok 184,5 zł (z wliczonym VAT-em).

 „Auto Świat” sprawdził, jaki jest koszt przeglądu samochodu w innych państwach UE. W Belgii stawka ta wynosi 60 euro (ok. 274 zł), w Niemczech – od 100 do 120 euro (460-550 zł), w Hiszpanii – 35 euro za pojazdy benzynowe (ok. 160 zł) oraz 42 euro (ok. 192 zł) za samochody napędzane silnikami Diesla.

Propozycja PISKP to kolejny przykład na fakt rosnących kosztów posiadania samochodu. Pomijając ceny paliw, we wrześniu padła propozycja podniesienia opłat za egzaminy na prawo jazdy. Warto pamiętać o rosnących mandatach i grzywnach za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w najbliższych miesiącach?

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC dla właścicieli dronów

Prawo nieruchomości Warszawa