Z duchem czasu. Kościoły wprowadzają terminale płatnicze

kościół terminal

Parafie coraz częściej umożliwiają płatność poprzez terminale płatnicze. Popularne „ofiaromaty” po raz pierwszy pojawiły się we Francji w 2016 roku.

Już niedługo za pomocą terminala będzie można płacić w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. To nie pierwszy taki przypadek w Polsce. Jako pierwsza na nowoczesność postawiła jezuicka parafia w Jastrzębiej Górze, która w połowie 2018 roku dołączyła do programu „Polska Bezgotówkowa”. Ofiarę przy pomocy karty można w Polsce złożyć też m.in. w warszawskim kościele dominikanów na Freta.

Tam gdzie Polacy mają możliwość płacenia bezgotówkowo, kartą czy telefonem, to często z tego korzystają. Dzięki współpracy rynku z @bezgotowkowa będziemy mieć coraz więcej miejsc, gdzie można będzie zapłacić bezgotówkowo – podało na Twitterze Ministerstwo Finansów. Jak widać, z nowoczesnych rozwiązań zaczynają korzystać także kościoły. Ekonom Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Majda uważa, że trend przechodzenia na transakcje bezgotówkowe z biegiem czasu znajdzie swoje miejsce i zastosowanie także w funkcjonowaniu Kościoła.

Niektóre francuskie kościoły wprowadziły terminale płatnicze już w 2016 roku. Płacić zbliżeniowo można m.in. w kościele Saint Francois de Molitor w Paryżu, gdzie na ekranie specjalnego monitora wierni mogą wybrać, ile chcą ofiarować – od 2 do 10 euro. W turyńskiej katedrze terminale zostały zainstalowane w okresie wakacyjnym, by w szczycie turystycznym przetestować ich działanie. Kościół Anglii wprowadził terminale do 16 tys. parafii – można tam płacić kartą i smartfonem.

Więcej aktualności TUTAJ.

Zwiększony rygor dla dłużników. Od stycznia wchodzi ustawa antyzatorowa