Koronawirus dotarł do Włoch. Zalecenia GIS-u

koronawirus

Koronawirus w Europie. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzega przed podróżami do Włoch. Tymczasem liczba ofiar w samych Chinach wzrosła do ponad 2,5 tys.

Koronawirus dotarł do północnych Włoch. Stwierdzono tam już ponad 200 przypadków zakażenia i pięć zgonów. Niebezpieczeństwo zakażenia jest wysokie zwłaszcza zwłaszcza na północy kraju. Objawy, które mogą być spowodowane koronawirusem, to wysoka gorączka, kaszel, duszności, ból mięśni i przemęczenie.

Jak powiedział w TVN24 Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, ci, którzy przebywali ostatnio lub przebywają we Włoszech, muszą przede wszystkim sami się obserwować. Do tej pory w samych Włoszech kwarantannie poddano 11 tys. osób.

Główny Inspektorat Sanitarny, w związku z koronawirusem, ostrzega przed podróżami do następujących krajów:

– Chiny

– Korea Południowa

– Włochy (w szczególności regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum)

– Iran

– Japonia

– Tajlandia

– Wietnam                                                                                                              

– Singapur

– Tajwan.

GIS zaleca, by podróżni z powyższych państw, mający objawy podobne do grypy, zgłaszali się do lekarza. Tym, którzy wracają z Chin, zaleca się zgłoszenie do szpitala z oddziałem zakaźnym lub telefoniczne poinformowanie stacji sanitarno-epidemiologicznej.-

Szef GIS przypomina, że wirus ma łatwą możliwość transmisji i trzeba zachować daleko idący rozsądek. Przede wszystkim należy dbać o czystość rąk i generalnie odpowiednią higienę. Oprócz tego przypominamy: w potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem stosuje się leczenie objawowe, a 80 proc. chorych „przechodzi tę infekcję gładko”.

Więcej aktualności TUTAJ.

Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie