Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza kolejne, znaczne obostrzenia

koronawirus w polsce

Między 10. a 12. zakupy zrobią tylko seniorzy. Każdy musi założyć rękawiczki przed wejściem do sklepu. Parki i tym podobne miejsca zostaną zamknięte. To tylko kilka z nowych obostrzeń, jakie ogłosił dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

Rząd podejmuje kolejne kroki w celu zminimalizowania ryzyka zarażania się ludzi. Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Do sklepu będzie mogło wchodzić wyłącznie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. Dla przykładu: w przypadku trzech kas, w sklepie będzie mogło jednocześnie przebywać dziewięć osób; czterech kas – 12, a pięciu – 15. Podobne obostrzenia dotyczyć będą poczty, gdzie przy jednym okienku będą mogły stać maksymalnie dwie osoby. Od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich.

Zamknięte zostaną hotele i inne miejsca noclegowe. Przyjmować będą wyłącznie osoby przebywające w delegacji służbowej, a także te, które są na kwarantannie lub w izolacji. Pozostali muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia.

Od tej pory kwarantannie domowej będą musieli poddać się wszyscy współlokatorzy. Jeśli Twój współlokator zostanie skierowany na kwarantannę, Ty także będziesz musiał ją odbyć.

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Nie będą także wykonywane zabiegi rehabilitacyjne i masaże, chyba że rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Duże obostrzenia dotyczą też dzieci i młodzieży, które nie ukończyły 18. roku życia. Nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Więcej aktualności TUTAJ >>>

Martwisz się o przyszłość swojej firmy przez koronawirusa? Pomożemy Ci >>>

Tarcza antykryzysowa – szczegóły. Rząd niesie pomoc dla przedsiębiorców