Koniec bramek na autostradach. Nowy system opłat

koniec bramek na autostradach

To koniec bramek na autostradach – zapowiedziało Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa. Opłaty za przejazd będzie się uiszczać poprzez tzw. e-Toll.

Manualny pobór odchodzi do lamusa, a Ministerstwo Finansów zapowiada, że to kolejny etap informatyzacji życia społecznego. Zautomatyzowany system do poboru opłat będzie nazywać się e-Toll. Pozwoli na opłacanie przejazdów autostradą na dwa sposoby:

– poprzez zakup elektronicznego biletu autostradowego (e-Ticket);

– na podstawie danych geolokalizacyjnych, dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej opracowanej przez KAS.

Bilet autostradowy będzie można kupić poprzez kanały online. A więc przez serwis internetowy, terminale samoobsługowe, bezpłatną aplikację mobilną, aplikacje bankowe czy integrujące płatności. Ponadto do nabycia będzie na stacji paliw czy w kiosku. To rozwiązanie przewidziane dla osób, które nie korzystają z rozwiązań cyfrowych.

Kiedy zmiany wejdą w życie? Jako że umowy na obsługę bramek na autostradach nadal trwają, to najwcześniejszy możliwy termin zlikwidowania klasycznego poboru opłaty może nastąpić mniej więcej za rok – w IV kwartale 2021 roku.

Trzeba jednak zauważyć, że przez pierwsze trzy miesiące będzie trwał okres przejściowy. Wówczas będą dostępne oba systemy poboru opłat (wygaszany system oparty na technologii DSRC oraz nowy bazujący na geolokalizacji).

Więcej aktualności TUTAJ.

Dowód osobisty na YouTube’ie. Nowa dyrektywa UE