4 maja kolejny etap odmrożenia gospodarki. Co zostanie otwarte?

kolejny etap odmrożenia gospodarki

W środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ujawnili szczegóły kolejnego etapu odmrożenia gospodarczego.

Otwarcie galerii handlowych i hoteli

Od 4 maja otwarte będą galerie handlowe. Galerie mają funkcjonować na tych samych zasadach, co mniejsze sklepy, w związku z czym na 15 mkw może przebywać tylko jedna osoba. Oprócz tego, po majówce otwarte zostaną też hotele i miejsca hotelowe. – Ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności – powiedział premier. – Dystans społeczny i obowiązek zachowania dwóch metrów dystansu w przestrzeni publicznej wciąż obowiązuje – dodał.

Rehabilitacje, żłobki, przedszkola

4 maja przywrócone zostaną również zabiegi rehabilitacyjne. Nie dotyczy to jednak salonów masażu. Tego dnia otwarte zostaną również muzea i instytucje kultury, np. biblioteki. Zostanie to dokonane w porozumieniu z organami założycielskimi, prowadzącymi.

Z kolei od 6 maja będzie można otworzyć żłobki i przedszkola. Jak poinformował Mateusz Morawiecki, decyzje co do otwarcia będą jednak podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie. Ponadto rząd zobowiązał się, że zaopatrzy te placówki w środki dezynfekcyjne.

W trakcie konferencji, premier poprosił o dalszą dyscyplinę społeczną. – To od niej zależy tempo dalszego uwalniania gospodarki. Dzięki temu będziemy mogli poradzić sobie z kryzysem. Osiągniemy to dzięki dyscyplinie – wtedy razem pokonamy koronawirusa – apelował.

Kolejne etapy odmrażania gospodarki będą ogłaszane co dwa tygodnie.

Więcej aktualności TUTAJ >>>

Twoja firma boryka się z problemami finansowymi? Może potrzebujesz WINDYKACJI? >>>

Tarcza 3.0 ułatwi pracodawcom rozstanie z pracownikiem