Godziny dla seniorów a sklepiki szkolne. Dzieci będą karane mandatem?

godziny dla seniorów

Rozporządzenie o godzinach dla seniorów w sklepach niesie za sobą kilka absurdów. Chodzi np. o sklepiki szkolne, w których – wedle ostatnich zmian – zakupy między 10. a 12. teoretycznie również mogą robić wyłącznie osoby starsze.

Założenie jest proste – ograniczyć możliwość zakażenia się koronawirusem przez seniorów.  Dlatego od godziny 10:00 do 12:00 w sklepach, aptekach i drogeriach zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60 roku życia. Na początku pandemii rozwiązanie funkcjonowało, ale nie bez wad. Teraz są jeszcze większe niedociągnięcia, bo rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie nie zawiera specjalnego wyłączenia dla sklepików szkolnych.

Oczywistym jest, że wśród kadry nauczycielskiej z pewnością trafią się osoby w wieku powyżej 60 lat. Problem w tym, że nauczyciele i tak spotykają się podczas lekcji czy na szkolnych korytarzach z uczniami. Nie istnieje uzasadnienie dla takiego rozwiązania. Godziny dla seniorów w szkole z pewnością nie wynikają z intencji ustawodawcy czy urzędników Ministerstwa Zdrowia, jednak to przeoczenie powoduje sytuację po prostu absurdalną.

Z punktu widzenia prawa nie jest to duży problem. Wystarczy, że wejdzie w życie kolejne rozporządzenie, regulujące tę kwestię. I tak najpewniej się stanie. Ale należy zauważyć, że to kolejne niedociągnięcie ze strony rządu. Przypomnijmy, że rząd dopiero teraz wziął się za stworzenie podstawy prawnej do karania za nienoszenie maseczki. Za nieprzestrzeganie rozporządzenia tymczasem grożą surowe kary.

Jako że szkoły ponadpodstawowe przeszły na nauczanie zdalne, objęte rozporządzeniem de facto są tylko podstawówki. Ale czy karanie mandatami dzieci za zrobienie zakupów w szkole między 10. a 12. to sytuacja pożądana przez rząd? Nad tym problemem na ten moment muszą pochylić się przede wszystkim dyrektorzy. Mogą np. między 10. a 12. zamknąć sklepiki. W pozostałych przypadkach godziny dla seniorów w szkole pozostaną po prostu martwym, niestosowanym przez nikogo prawem.

Więcej aktualności TUTAJ.

Windykacja Warszawa >>>

Jakie restrykcje planuje rząd? W środę padł kolejny rekord zakażeń