E-recepta obligatoryjna od 8 stycznia. Co to oznacza?

e-recepta

E-recepty, choć w użyciu są od dłuższego czasu, od wczoraj, tj. 8 stycznia 2020 r., są obligatoryjne. Lekarz musi wystawić każdemu pacjentowi e-receptę i od tej pory tylko taka będzie realizowana w aptekach.

Czym jest e-recepta?

E-recepta to, mówiąc wprost, recepta wystawiana elektronicznie. Można otrzymać ją drogą mailową lub SMS-em, co ma stanowić znaczne ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Dostęp do recepty zostanie zapewniony z poziomu telefonu, a oprócz tego lekarz będzie miał w systemie podgląd do wcześniej wystawianych pacjentowi recept, jak i historii leczenia pacjenta. To ma pomóc jeszcze lepiej zadbać o nasze zdrowie.

Jak jest wystawiana e-recepta?

Lekarz wystawia e-receptę, a ta przychodzi na nasz adres mailowy bądź numer telefonu. W przypadku, gdy nie możemy skorzystać z tych dwóch opcji, lekarz może na naszą prośbę wydrukować plik, zawierający receptę. Oprócz tego, każdą wystawioną nam receptę znajdziemy na naszym Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli np. omyłkowo skasujemy maila, możemy ponownie pobrać e-receptę z IKP. Internetowe Konto Pacjenta to nie tylko odbiór i realizacja recept. Umożliwia ono także sprawdzenie historii swoich wizyt, wszelkie skierowania, przebyte leczenia, dawkowania leków czy dotychczasowe recepty.

Po udaniu się z e-receptą do apteki, należy pokazać farmaceucie plik PDF z kodem kreskowym lub podać kod SMS wraz z numerem PESEL osoby, dla której została wystawiona e-recepta. Wydrukowaną e-receptę można pokazać farmaceucie podobnie, jak receptę tradycyjną.

Co z tradycyjną receptą?

Od wczoraj tradycyjne recepty nie są już stosowane w gabinetach lekarskich i aptekach, poza kilkoma określonymi przypadkami. Przede wszystkim lekarz wystawi tradycyjną receptę w przypadku awarii prądu czy braku dostępu do systemu e-zdrowie. Papierowa recepta może zostać również wystawiona dla osób o nieustalonej tożsamości.

Więcej przydatnych informacji znajdziecie W TYM MIEJSCU.

Rozliczenie PIT 2020 r. – do kiedy można składać deklaracje?