Drugi etap znoszenia obostrzeń już na początku maja

drugi etap znoszenia obostrzeń

Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, drugi etap znoszenia obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa rozpocznie się w pierwszej połowie maja.

W ubiegły poniedziałek rząd rozpoczął proces tzw. „odmrożenia”, czyli rezygnacji z niektórych ograniczeń, wprowadzonych wcześniej w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.  Od 20 kwietnia można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, można wchodzić do lasów i parków, a także więcej osób może korzystać ze sklepów oraz zrzeszać się w miejscach kultu religijnego.

Rząd już zapowiada, że drugi etap rozpocznie się niebawem, w pierwszej połowie maja. Zniesione zostaną kolejne obostrzenia. Odmrożenie obejmie wtedy między innymi hotele i inne miejsca noclegowe (ale nadal z pewnymi ograniczeniami),  sklepy budowlane w weekendy i niektóre instytucje kultury, w tym muzea, biblioteki i galerie sztuki.

Jak zapewnia Müller, rząd z umiarkowanym optymizmem podchodzi do statystyk zakażeń w Polsce. Wydaje się, że epidemia nie nabrała takiego rozpędu, jak przypuszczano na jej początku. „Miejmy nadzieję, że jeszcze w kwietniu będziemy mogli ogłaszać dane dotyczące uruchamiania kolejnego etapu – czy to będzie przełom kwietnia i maja, to zobaczymy. Te rozstrzygnięcia niebawem” – powiedział rzecznik rządu.

„To duży dylemat, jak postąpić, jeżeli chodzi o weekend majowy, dlatego te dane, które do nas płyną, będą o tym decydowały, ale pierwsza połowa maja to jest data, która jest bardzo prawdopodobna, jeżeli chodzi o uruchomienie drugiego etapu” – mówił rzecznik rządu.

W II etapie znoszenia restrykcji rząd zapowiedział otwarcie sklepów budowlanych w weekendy oraz otwarcie hoteli. Restauracje, fryzjerzy i galerie handlowe najwcześniej mają zostać otwarte po kolejnych dwóch tygodniach, czyli najwcześniej 18 maja. W trzecim etapie rządowego planu umożliwiona zostanie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (ale bez publiczności).

Więcej aktualności TUTAJ >>>

Twoja firma straciła płynność finansową w związku z epidemią? Napisz do nas >>>

Cztery najważniejsze sprawy dla Twojego portfela w dobie koronawirusa