Droższa Coca-Cola. Od 1 stycznia obowiązuje podatek cukrowy

droższa coca-cola

Od 1 stycznia obowiązuje podatek cukrowy, który obejmuje napoje słodzone cukrem lub słodzikami. Oznacza to wzrost cen wielu popularnych napojów. Droższa Coca-Cola stała się faktem.

Podatek cukrowy oblicza się, sumując trzy opłaty. Pierwsza z nich to tzw. opłata stała, która wynosi 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Druga to dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). Trzecia, tzw. opłata zmienna, to z kolei 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Podatek cukrowy może wynieść maksymalnie 1,20 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju. Z opłaty stałej są zwolnione napoje, w których udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi przynajmniej 20 proc. Opłaty stałej nie muszą ponosić także napoje izotoniczne.

W efekcie ceny słodzonych napojów wzrosły średnio o 40 proc. Droższa Coca-Cola – to można już zauważyć także w Biedronce. W tej sieci sklepów oryginalną colę dotychczas mogliśmy kupić za ok. 4,35 zł. Dziś Coca-Cola kosztuje już 6,29 zł. Jak wylicza portal WirtualneMedia.pl, Pepsi o podobnej objętości kosztuje w Biedronce 6,49 zł (wcześniej 4,29 zł). Z kolei Fanta – 5,99 zł (wcześniej 4,19 zł). Podrożała także Oranżada Hellena, za której butelkę 1,25 l trzeba zapłacić 3,49 zł.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz W TYM MIEJSCU.

Nagroda za zaszczepienie się? Pracodawcy w kropce