Dofinansowanie do zakupu mieszkania? Nowy pomysł Ministerstwa Rozwoju

Dofinansowanie do zakupu mieszkania

Dofinansowanie do zakupu mieszkania przez rząd? Ministerstwo Rozwoju pracuje nad projektem ustawy, w ramach której będzie to możliwe.

Jak podaje portal prawo.pl, osoby niemające wystarczających środków na pokrycie wkładu własnego w przypadku kredytowania, będą mogły liczyć na dofinansowanie do zakupu mieszkania przez rząd. Obecnie wkład własny w większości banków wynosi co najmniej 20 proc. wartości lokalu. W przypadku zakupu mieszkania za 500 tysięcy zł, trzeba mieć odłożone 100 tysięcy.

To niemała kwota, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że mówimy głównie o młodych osobach, będących dopiero na początku kariery zawodowej. „Dofinansowanie do zakupu mieszkania to bardzo dobry pomysł, który pobudzi rynek, szczególnie teraz, w okresie kryzysu spowodowanego epidemią. Dlatego trzymamy kciuki za jego realizację” – komentuje cytowany przez portal Prawo.pl Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Eksperci cytowani przez prawo.pl oceniają, że aby dofinansowanie do zakupu mieszkania miało sens, musiałoby wynosić przynajmniej 10% wartości kupowanej nieruchomości. To duże środki, wyższe niż projektowana tzw. ulga na zasiedlenie przewidziana w tzw. pakiecie biznesowym mieszkalnictwa. Wedle tej ulgi, osoby, które kupiły mieszkanie lub wybudowały dom, mogłyby odliczyć od 4 597 zł (singiel), przez 9 191 zł (małżeństwo bez dzieci) do 12 641 zł (małżeństwo z trójka dzieci) podatku.

Więcej aktualności TUTAJ.

Kancelaria prawo nieruchomości

Stare diesle nie wjadą do centrów miast? Ustawa o Strefach Czystego Transportu