Długie weekendy w 2019 r. – jak zaplanować urlop?

urlop 2019

W zależności od stażu pracy, w 2019 r. będzie można otrzymać 20 lub 26 dni urlopu. Jak zarządzać kalendarzem, by na wakacjach spędzić jeszcze więcej czasu? Podpowiadamy.

Pierwszy długi weekend przypada na Wielkanoc, która w tym roku wypada 21 i 22 kwietnia. Dzień urlopu w Wielki Piątek lub we wtorek da łącznie pięć dni odpoczynku. Już kilka dni później rozpocznie się Majówka – tym razem w środę, 1 maja. Święto Narodowe 3 Maja wypada w piątek, a więc biorąc poniedziałek, wtorek i czwartek wolne, będzie można odpoczywać łącznie aż dziewięć dni. Kolejny długi weekend można zorganizować sobie w czerwcu – w czwartek, 20 czerwca wypada Boże Ciało. Dzień urlopu w piątek pozwoli na czterodniowy wypoczynek.

Kolejna okazja do spędzenia długiego weekendu nadarzy się w sierpniu – święto Wniebowzięcia NMP i święto Wojska Polskiego, które odbywa się 15 sierpnia, przypada w czwartek. Znów zabieg w postaci dnia urlopu w piątek da cztery dni urlopu. W listopadzie pierwszy długi weekend już na początku miesiąca. Wolne od pracy święto 1 listopada to piątek, co sprawia, że weekend potrwa trzy dni. Z kolei 11 listopada to w 2019 r. poniedziałek, co również daje trzydniowy weekend.

Długo będziemy także obchodzić święta Bożego Narodzenia. Pierwszy dzień świąt, 25.12, wypadnie w środę, a drugi – w czwartek. Trzy dni wolnego – w poniedziałek, wtorek i piątek, dadzą dziewięć dni wolnego.

Nauczyciele strajkują. Chcą podwyżek