Cztery najważniejsze sprawy dla Twojego portfela w dobie koronawirusa

najważniejsze sprawy dla portfela

W ostatnich tygodniach wielu z nas zaczęło obawiać się o swoje finanse. A także o swoją przyszłość. Wybraliśmy cztery najbardziej istotne tematy z ostatnich tygodni z punktu widzenia naszego portfela.

I. Zawieszenie spłat kredytów

Banki zastosowały różne modele zawieszenia spłat kredytów.

a) Zawieszenie spłaty rat przy jednoczesnym braku zmiany okresu kredytowania

W czasie wakacji kredytowych klient nie spłaca rat, jednak nie zmienia się też okres spłaty. Takie rozwiązanie wprowadziły banki: PKO BP, Bank BPH, Bank BPS.

b) Zawieszenie spłaty całych rat, wydłużenie okresu kredytowania

Wakacje kredytowe oznaczają brak konieczności spłaty rat, przy czym bank wydłuża okres spłaty o tyle miesięcy, ile trwała przerwa w spłatach. Odsetki w trakcie zawieszenia są nadal naliczane. Takie rozwiązanie stosują: Bank Pekao – opcjonalnie, PKO BP – opcjonalnie, przy kredytach konsumenckich, ING Bank Śląski – w kredytach konsumenckich, opcjonalnie – w kredytach hipotecznych, Raiffeisen Bank International, Alior Bank – opcjonalnie, Bank Millennium, BNP Paribas Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole – przy kredytach konsumenckich, Getin Bank – opcjonalnie.

c) Zawieszenie spłaty kapitału, okres kredytowania ulega wydłużeniu

Opcja, w której kredytobiorca spłaca wyłącznie odsetki. Dług nie rośnie i nie zostanie powiększony po powrocie do spłaty. Takie rozwiązanie stosują: Bank Pekao – opcjonalnie, ING Bank Śląski – opcjonalnie w kredytach hipotecznych, Alior Bank – opcjonalnie, Nest Bank, Getin Bank – opcjonalnie, Santander Consumer Bank – przy kredytach poza kategoriami zobowiązań hipotecznych i samochodowych.

d) Zawieszenie spłaty kapitału, brak zmiany okresu kredytowania

W czasie wakacji kredytowych kredytobiorca spłaca wyłącznie odsetki. Później jednak wzrasta rata kredytu, aby spłacić go w umówionym okresie kredytowania. Takie rozwiązanie stosują: mBank, Santander Bank Polska, Volkswagen Bank, Credit Agricole – przy kredytach hipotecznych, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, enveloBank, Santander Consumer Bank – przy kredytach hipotecznych i samochodowych.

II. Lokaty w dół

Dotychczas banki oferowały lokaty w wysokości ok. 1,4 proc. W najbliższym czasie trzeba się spodziewać obniżenia do procenta bliższego zeru (0-0,9 proc.). Przykładowo Santander do niedawna oferował lokaty w wysokości 1 proc., dziś ta stopa wynosi 0,4 proc. Niestety najprawdopodobniej w kolejnych miesiącach lokaty zmaleją jeszcze bardziej.

III. Kary

TUTAJ, a także W TYM MIEJSCU pisaliśmy o dotkliwych karach, które grożą nam za pozornie nieszkodliwe czynności. Wiąże się to z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd, dotyczącymi wielu naszych zachowań w miejscach publicznych. Warto pamiętać, że złamanie zakazów grozi karą od 500 do nawet 30 000 zł. Dlatego radzimy stosować się do nowych zasad życia społecznego.

IV. Ceny mieszkań

Aktualne przewidywania nt. rynku nieruchomości to trochę wróżenie z fusów. Jeszcze do niedawna ceny mieszkań stale rosły. Dziś wielu ekspertów spodziewa się ich spadku, jeszcze inni powiedzą, że ceny pójdą w górę. Na ten moment trudno mówić o jakichś transakcjach, podczas gdy spotkania sprzedających z kupującymi nie dochodzą do skutku. Wiele zależy od decyzji banków, dotyczących zwiększania wymaganego wkładu własnego. A także większych restrykcji w podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu. Nie wiadomo, kiedy ruszą kolejne budowy i inwestycje. Na dziś w temacie nieruchomości naprawdę trudno cokolwiek przewidzieć.

Prowadzisz firmę? Potrzebujesz skutecznej windykacji? Kliknij tutaj >>>

Więcej aktualności przeczytasz TUTAJ.

Odmrożenie gospodarki w Polsce. Rząd podał termin