Brexit a sprawa polska

brexit

Dziennik Rzeczpospolita alarmuje o negatywnych skutkach Brexitu dla wielu Polaków. Mogą utracić wiele ważnych świadczeń, w tym m.in. emerytury.

Polacy mający za sobą pracę w Wielkiej Brytanii mogą też stracić zasiłki chorobowe oraz prawo do opieki szpitalnej po powrocie do Polski. Ryzyko takiej sytuacji będzie bardzo wysokie, jeżeli twardy brexit, oznaczający odcięcie się Wielkiej Brytanii od dotychczasowej współpracy z Unią, przełoży się na zachwianie wspólnej polityki w zakresie ubezpieczeń społecznych. Wówczas Polakom nie zostać naliczony czas pracy spędzony na Wyspach, przez co ucierpią wymienione świadczenia.

Wciąż nie wiadomo, jakie skutki przyniesie opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię. Zależnie od finalnych wersji umów, Polacy pracujący na Wyspach mogą nawet z dnia na dzień stracić możliwość swobodnego przemieszczania się po terenie UE oraz świadczenia pracy.

Jeśli Wielka Brytania nie osiągnie odpowiedniego porozumienia z Brukselą, ok. milion Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii będzie od 30 marca musiało uzyskać pozwolenie na pracę. Od tego dnia obcokrajowców na Wyspach przestaną obowiązywać także dotychczasowe regulacje ubezpieczeń społecznych.

źródło: Rzeczpospolita

YouTube podejmuje walkę z patostreamami