Koronawirus uderza w gospodarkę, a bezrobocie w Polsce… spada. Najnowsze dane GUS

bezrobocie w polsce

Epidemia koronawirusa nie wpłynęła negatywnie na wskaźnik stopy bezrobocia. Wg danych GUS – wręcz przeciwnie. W marcu 2020 r. bezrobocie wyniosło 5,4 proc. wobec 5,5 proc. w lutym.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła z 919,9 tys. do 909,4 tys. Ta informacja zaskakuje o tyle, że zdecydowana większość ekspertów spodziewała się wzrostu bezrobocia wskutek uderzenia w nasz kraj pandemii koronawirusa. Nie świadczy to jednak, że bezrobocie spadło. Statystyka dotyczy wyłącznie tych, którzy już zapisali się do urzędów pracy jako bezrobotni. Oprócz tego, ekonomiści przewidują, że wpływ kryzysu na bezrobocie będzie widoczny w późniejszych miesiącach. Poza tym, wiele osób, które pożegnało się ostatnio z pracą, ma w swoich umowach różne okresy wypowiedzeń umów.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na liczbę ofert pracy, których w marcu zgłoszono 77,6 tys (najniższy wynik od 5 lat). W porównaniu do marca rok temu, oznacza to spadek o 39,8 proc. Mało że wielu przedsiębiorców zwalnia pracowników, to nie będą też zatrudniać nowych.

W USA w ciągu ostatnich tygodni pracę straciło ponad 25 mln osób. Ludzie ustawiają się w kolejkach po zasiłki. U nas jednak prognozy nie są aż tak druzgocące. Specjaliści mBanku wyliczyli, że 100 mld zł, jakie chce wrzucić na rynek Polski Fundusz Rozwoju za pomocą tarczy finansowej, może uchronić nawet 600-933 tys. miejsc pracy. Jak jednak przewiduje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, bezrobocie na koniec tego roku wzrośnie nawet do 9-10 proc.

Więcej aktualności TUTAJ >>>

Twoja firma ma problem z płynnością finansową? Rozwiązaniem może być SKUTECZNA WINDYKACJA >>>

Drugi etap znoszenia obostrzeń już na początku maja